Данъци и такси при покупко-продажба на недвижим имот
Освен договорената продажна цена при покупко-продажба на имот, има доста други съпътстващи разходи, с които е добре да сте наясно преди да направите решителната крачка, за да не останете неприятно изненадани.
Изброените по-долу такси се заплащат директно на нотариуса, като последният извършва вписването на нотариалния акт и заплащането на дължимите такси.
1. Нотариална такса, изчислена по Тарифа за нотариалните такси според Закона за нотариусите и нотариалната дейност (ЗННД) върху материалния интерес на сделката.
2. Такса за вписване на нотариалния акт в Имотния регистър към Агенция по вписванията в размер на 0,1 % от материалния интерес.
3. Местен данък в размер от 0.1 до 3 %. Размерът на данъка за всяка община се определя от общинския съвет. За София той е 3%. Данъкът се начислява върху основа, представляваща по-високата между двете стойности – данъчната оценка на имота, определена в съответствие с нормите по Приложение № 2 към ЗМДТ и уговорената цена. За целта преди изповядване на сделката, собственикът на имота се снабдява с удостоверение за данъчна оценка от общината по местонахождението му.
4. Допълнително се заплаща нотариална такса за учредяване на ипотека, ако сделката се осъществява с банков кредит. Тарифата се определя в зависимост от това дали ипотеката е законова или договорна и на базата на оценката на имота.